Het geld van het gebouw

Verplicht reservefonds van de VME in België: hoeveel opzijzetten, en hoe krijgt u het gestemd?

Door , vrijwillige syndicus · bijgewerkt op 6 november 2026 · 9 minuten leestijd

In het kort

In België is het reservefonds van de VME verplicht; de wet noemt het reservekapitaal (art. 3.86 BW). Elke VME stort er jaarlijks minstens 5 % in van het totaal van de gewone gemeenschappelijke lasten van het voorgaande boekjaar, uiterlijk vijf jaar na de voorlopige oplevering van de gemeenschappelijke delen (Burgerlijk Wetboek, art. 3.86, § 3). Alleen een algemene vergadering die met een vierdevijfdemeerderheid beslist, kan ervan afzien. Het geld staat op een rekening op naam van de VME, gescheiden van de rekening van het werkkapitaal, en het deel van een mede-eigenaar die verkoopt, blijft bij de vereniging (art. 3.94, § 5, 2°). Voor een gebouw met 8 kavels en € 14.000 lasten bedraagt het minimum € 700 per jaar: genoeg voor een verwarmingsketel in tien jaar, niet voor een dak.

Het reservefonds is verplicht: waar de 5 % vandaan komt

Het Burgerlijk Wetboek legt elke VME twee fondsen op (art. 3.86, § 3). Het werkkapitaal betaalt de uitgaven die elk jaar terugkomen. Het reservekapitaal, in de volksmond het reservefonds, betaalt de uitgaven die niet terugkomen: verwarmingsketel, lift, dak. Dat tweede fonds zorgt voor discussie op de vergadering, omdat het vandaag geld kost voor werken die nog niemand ziet.

De wet legt een ondergrens en een termijn vast. De ondergrens citeer ik woordelijk, want elk woord telt: de VME legt een reservekapitaal aan ‘waarvan de jaarlijkse bijdrage niet lager mag zijn dan vijf procent van het totaal van de gewone gemeenschappelijke lasten van het voorgaande boekjaar’. De termijn: uiterlijk vijf jaar na de voorlopige oplevering van de gemeenschappelijke delen (art. 3.86, § 3). De regel komt uit de wet van 18 juni 2018 en geldt voor de vergaderingen die sinds 1 januari 2019 plaatsvinden. Voor een gebouw dat meer dan vijf jaar geleden is opgeleverd, geldt de verplichting meteen; alleen nieuwbouw krijgt dankzij die vijf jaar wat uitstel.

De vergadering kan beslissen dit fonds niet aan te leggen, maar alleen met een vierdevijfdemeerderheid (art. 3.86, § 3). De wet zegt niet hoelang die vrijstelling geldt. Omdat de bijdrage elk jaar opnieuw wordt berekend, raad ik aan ze elk boekjaar te laten bevestigen, in een verslag waarin de meerderheid na te gaan is.

Het woord dat telt is ‘gewone’: energie voor de gemeenschappelijke delen, water, schoonmaak, onderhoud, verzekeringen, het honorarium van vorig jaar. Niet de buitengewone werken, en ook niet de reservebijdrage zelf. Haalt uw laatste jaarafrekening die twee door elkaar, splits ze dan voor u rekent.

Wat 5 % echt dekt, en wat niet

Neem een gebouw met 8 kavels in Elsene, 1.000 aandelen (duizendsten), € 14.000 gewone lasten in het laatste boekjaar. De wettelijke ondergrens komt uit op € 700 per jaar. Dat is € 175 per kwartaal voor het hele gebouw, ongeveer € 22 voor een kavel van 125 aandelen. De calculator voor het minimum maakt die berekening voor uw gebouw.

Aan dat tempo staat er na tien jaar € 7.000 in de reserve. Genoeg voor een collectieve verwarmingsketel uit het instapsegment of voor het schilderwerk van de traphal. Meer niet.

Het dak van dit gebouw dateert van 1998. De dakdekker die voor een lek langskwam, geeft het nog een twaalftal jaar en raamt de vervanging op € 60.000, isolatie inbegrepen. Over twaalf jaar zit er aan 5 % € 8.400 in de reserve. Dan ontbreekt er € 51.600, of € 6.450 per kavel, in één keer op te vragen. Dat wordt gegarandeerd het jaar waarin twee mede-eigenaars net met pensioen zijn gegaan en een derde zijn appartement aan het verkopen is.

De 5 % is een ondergrens, geen doel. De wet zegt het op haar manier: de syndicus stelt elk jaar een begroting op van de voorzienbare buitengewone uitgaven (art. 3.89, § 5, 16°), en die heeft alleen zin als een reserve ze kan opvangen.

Een reserveplan voor tien jaar op één bladzijde

De methode past in vier kolommen. Reken op een avond, liefst samen met een buur die het gebouw kent.

  1. Zet de grote posten op een rij. Dak, gevels, verwarmingsketel, lift, ramen van de gemeenschappelijke delen, deur en parlofoon, waterkolom, schilderwerk van de traphal. Onder 20 kavels volstaan zeven tot tien regels.
  2. Geef elke post een jaartal. Vertrek van de leeftijd van het onderdeel en zijn gebruikelijke levensduur. Reken op 30 tot 40 jaar voor een dak, 15 tot 20 voor een verwarmingsketel, 25 voor een lift vóór de modernisering, 10 voor het schilderwerk van de traphal. Heeft een architect een technische staat opgemaakt, dan is die bepalend.
  3. Begroot elke post. Een indicatieve offerte, een factuur van een naburig gebouw, de prijsvork van een vakman. Rond naar boven af en tel er 10 % bij voor onvoorziene kosten.
  4. Deel de kostprijs door het aantal resterende jaren. Dat is het jaarlijkse deel van de post. De som van de jaarlijkse delen is de bijdrage van het gebouw; elke kavel betaalt daarvan zijn aandeel.

Voor ons gebouw met 8 kavels geeft dat het volgende.

PostGepland jaarGeraamde kostenJaarlijks deel
Schilderwerk van de traphal2031€ 6.000€ 1.200
Collectieve verwarmingsketel2034€ 16.000€ 2.000
Dak met isolatie2038€ 60.000€ 5.000
Achtergevel2046€ 30.000€ 1.500
Totaal€ 112.000€ 9.700 per jaar

Dat is € 1.212 per jaar voor een kavel van 125 aandelen, € 101 per maand. Bijna veertien keer het wettelijke minimum, en de echte kostprijs van een appartement in dit gebouw. Met dit plan zijn de vier posten binnen twintig jaar betaald zonder één enkele buitengewone provisieaanvraag. Gewoon € 112.000 delen door twintig jaar zou niet werken: in 2038 zou er € 15.000 ontbreken voor het dak. Is een post betaald, dan valt zijn regel weg en daalt de bijdrage.

Het plan wordt elk jaar herbekeken

Een regel schuift een jaar op als een onderdeel langer meegaat dan verwacht, een echte offerte vervangt een raming. Het bijgewerkte plan gaat mee met de begroting van de buitengewone uitgaven die bij de oproeping wordt gevoegd, zie De begroting van de VME en Werken in mede-eigendom.

Meerjarig reserveplan (versie november 2026)

Vereniging van mede-eigenaars [Residentie Naam], [adres], [postcode en gemeente], KBO-nummer [nummer]

Meerjarig reserveplan, opgesteld op [datum] door de syndicus, voor de periode [jaar] tot [jaar + 10]

Gewone gemeenschappelijke lasten van het vorige boekjaar: € [bedrag]

Wettelijk minimum van de jaarlijkse bijdrage (5 %, art. 3.86, § 3 Burgerlijk Wetboek): € [bedrag]

Saldo van de reserverekening op [datum]: € [bedrag]

Post 1: [Dak]; gepland jaar: [jaar]; geraamde kosten: € [bedrag]; jaarlijks deel: € [bedrag]

Post 2: [Collectieve verwarmingsketel]; gepland jaar: [jaar]; geraamde kosten: € [bedrag]; jaarlijks deel: € [bedrag]

Post 3: [Gevel]; gepland jaar: [jaar]; geraamde kosten: € [bedrag]; jaarlijks deel: € [bedrag]

Post 4: [Lift]; gepland jaar: [jaar]; geraamde kosten: € [bedrag]; jaarlijks deel: € [bedrag]

Post 5: [Traphal]; gepland jaar: [jaar]; geraamde kosten: € [bedrag]; jaarlijks deel: € [bedrag]

Totaal van de geraamde kosten: € [bedrag]; voorgestelde jaarlijkse bijdrage: € [bedrag], hetzij € [bedrag] per kwartaal voor het gebouw

Verdeling: volgens de aandelen van elke kavel, hetzij € [bedrag] per jaar per 100 aandelen

Bronnen van de ramingen: [offerte, verslag, referentiefactuur, datum]

Volgende herziening: gewone algemene vergadering van [jaar]

De syndicus, [Voornaam Naam]

Model opgesteld met Syndo, de software voor de vrijwillige syndicus · syndo.be

Meer dan het minimum beslissen: welke meerderheid

De bijdrage aan het reservekapitaal is een inbreng waarover de algemene vergadering beslist (art. 3.86, § 3), elk jaar, samen met de begroting van de buitengewone uitgaven (art. 3.89, § 5, 16°). Voor die stemming is geen gekwalificeerde meerderheid voorgeschreven. Ze gebeurt bij volstrekte meerderheid van de stemmen van de aanwezige of vertegenwoordigde mede-eigenaars, zonder rekening te houden met onthoudingen en ongeldige of blanco stemmen (art. 3.87, § 8).

Van € 700 naar € 9.700 per jaar gaan vraagt dus geen vierdevijfdemeerderheid. Die drempel geldt alleen in de andere richting, om van het fonds af te zien. Toch twee kanttekeningen.

  • Legt uw reglement van mede-eigendom zelf een percentage of een bedrag voor de bijdrage vast, dan komt een blijvende overschrijding neer op een wijziging van de statuten. Een tweederdemeerderheid als de clausule alleen het beheer van de gemeenschappelijke delen betreft (art. 3.88, § 1, 1°, a), een vierdevijfdemeerderheid voor elke andere wijziging van de statuten (art. 3.88, § 1, 2°, a), en in beide gevallen een authentieke akte bij de notaris (art. 3.85, § 1).
  • De bijdrage wordt verdeeld volgens de verdeelsleutel van de algemene lasten, in principe de aandelen. Die sleutel wijzigen verandert de verdeling van de lasten, en daarvoor is een vierdevijfdemeerderheid nodig (art. 3.88, § 1, 2°, a).

Over de werken zelf wordt apart gestemd, als het zover is: een tweederdemeerderheid voor werken aan de gemeenschappelijke delen, een volstrekte meerderheid voor werken die de wet oplegt en voor bewarende werken (art. 3.88, § 1, 1°, b). Een reserve aanleggen verplicht de vergadering niet om de werken uit te voeren; het bespaart haar een lening op de dag dat ze ertoe beslist.

Vier bezwaren, vier antwoorden in cijfers

De bezwaren zijn altijd dezelfde, en uw plan beantwoordt ze beter dan een principe.

‘Dat is geld dat stilligt.’ Neem opnieuw het dak van € 60.000 over twaalf jaar. Via de reserve: € 52 per maand per kavel. Via een buitengewone provisieaanvraag als het zover is: € 7.500 per kavel binnen enkele weken, of hetzelfde bedrag plus intresten als de VME leent. Het geld ligt niet stil, het voorkomt een lening.

‘Ik ga verkopen, ik betaal voor de anderen.’ Het gestorte deel blijft bij de vereniging (art. 3.94, § 5, 2°). Maar de koper kent het saldo van de reserve vóór het compromis (art. 3.94, § 1), en een gebouw met € 40.000 opzij verkoopt beter dan een gebouw met een dak dat vernieuwd moet worden en nul op de rekening.

‘We zien wel als het zover is.’ Zonder reserve zorgt een buitengewone provisieaanvraag voor achterstallen, achterstallen vertragen de werken, en vertraagde werken kosten meer. Onderaan die helling, als het financiële evenwicht ernstig in gevaar is, kan de syndicus, of kunnen mede-eigenaars die samen minstens een vijfde van de aandelen in de gemeenschappelijke delen bezitten, de rechter vragen een voorlopig bewindvoerder aan te stellen, op kosten van de vereniging (art. 3.92, § 2).

‘De buurman betaalt toch nooit.’ De reservebijdrage is een last zoals een andere: de syndicus kan alle gerechtelijke en buitengerechtelijke maatregelen nemen voor de invordering ervan (art. 3.86, § 3), en de achterstallen volgen de verkoper tot aan het compromis (art. 3.94, § 1, 2°). Hoe u met een wanbetaler omgaat, leest u in Een mede-eigenaar betaalt zijn lasten niet.

Stuur het plan mee met de oproeping, niet pas tijdens de vergadering: wie het die dag pas ontdekt, stemt uit reflex tegen. Op de agenda staat een precies voorstel van beslissing, met het bedrag per jaar, per kwartaal en per 100 aandelen.

Uittreksel uit een beslissing van de algemene vergadering: jaarlijkse bijdrage aan het reservekapitaal (versie november 2026)

Vereniging van mede-eigenaars [Residentie Naam], [adres], [postcode en gemeente], KBO-nummer [nummer]

[Gewone] algemene vergadering van [datum]

Agendapunt [nummer]: jaarlijkse bijdrage aan het reservekapitaal (reservefonds)

De syndicus stelt het meerjarige reserveplan voor dat op [datum] werd opgesteld voor de periode [jaar] tot [jaar + 10] en bij de oproeping is gevoegd. Hij herinnert eraan dat de jaarlijkse bijdrage aan het reservekapitaal niet lager mag zijn dan 5 % van het totaal van de gewone gemeenschappelijke lasten van het voorgaande boekjaar (art. 3.86, § 3 Burgerlijk Wetboek), hetzij € [bedrag] voor het boekjaar [jaar].

Beslissing: de algemene vergadering legt de jaarlijkse bijdrage aan het reservekapitaal vast op € [bedrag] voor het boekjaar [jaar], hetzij € [bedrag] per kwartaal, verdeeld over de kavels volgens hun aandelen in de gemeenschappelijke delen [of: volgens de verdeelsleutel van de algemene lasten uit artikel … van het reglement van mede-eigendom], hetzij € [bedrag] per jaar per 100 aandelen.

De bijdrage wordt opgevraagd met de kwartaalprovisies en gestort op de reserverekening op naam van de vereniging, [IBAN van de reserverekening].

Het meerjarige reserveplan wordt als richtinggevend goedgekeurd; over elk werk beslist de algemene vergadering afzonderlijk, met de meerderheden van artikel 3.88 van het Burgerlijk Wetboek.

Stemming: [aantal] stemmen voor, [aantal] stemmen tegen, [aantal] onthoudingen, op [aantal] aanwezige of vertegenwoordigde stemmen. De beslissing is aangenomen bij volstrekte meerderheid (art. 3.87, § 8 Burgerlijk Wetboek).

Opgemaakt te [gemeente] op [datum]

De voorzitter van de vergadering, [Voornaam Naam]; de secretaris, [Voornaam Naam]; de syndicus, [Voornaam Naam]

Model opgesteld met Syndo, de software voor de vrijwillige syndicus · syndo.be

Waar het geld staat: de reserverekening

Het geld van de vereniging staat op rekeningen op haar naam. De wet eist een aparte rekening voor het werkkapitaal en een andere voor het reservekapitaal (art. 3.86, § 3). Een rekening op naam van de syndicus, ook van een vrijwillige syndicus, ook met het etiket ‘mede-eigendom’, is in strijd met de wet. Ze stelt het geld van de buren bloot aan de nalatenschap of de schuldeisers van wie de rekening op zijn naam heeft.

Welk soort rekening? Dat zegt de wet niet. Een spaarrekening op naam van de VME volstaat; boven enkele tienduizenden euro is een termijnbelegging die op het reserveplan is afgestemd te verdedigen, als de algemene vergadering daartoe beslist heeft. Elke belegging waarvan de waarde kan dalen, valt af: de vereniging kan geen ander vermogen hebben dan de roerende goederen die nodig zijn voor haar doel (art. 3.86, § 3), en de syndicus die de reserve op de beurs zou zetten, is daarvoor aansprakelijk.

Een ander verbod, en dat komt vaker voor: de reserve stilletjes naar de zichtrekening overschrijven omdat het kwartaal krap is. Elke overschrijving van die aard is een voorschot dat moet worden terugbetaald en aan de vergadering getoond, en ook de vereenvoudigde boekhouding moet het bedrag van elk fonds tonen (art. 3.89, § 5, 15°).

Syndo houdt de reserverekening apart bij het rekeninguittreksel van de reserverekening wordt ingelezen zoals dat van de zichtrekening. Het wettelijke minimum wordt elk boekjaar opnieuw berekend op basis van de werkelijke gewone lasten. U krijgt een waarschuwing zodra de goedgekeurde bijdrage onder dat minimum zakt of een overschrijving van de reserve naar de zichtrekening gaat.

Het gebouw heeft nooit een reserve aangelegd

Dat is het geval in veel kleine, oudere gebouwen die buren onder elkaar beheren. Tenzij er een beslissing met vierdevijfdemeerderheid in een verslag staat, is de vereniging in overtreding sinds haar vergaderingen van 2019 (art. 3.86, § 3; wet van 18 juni 2018). Niemand komt dat ambtshalve bestraffen; de eerste grote werken doen dat wel. Drie beslissingen volstaan.

  1. De reserverekening openen op naam van de VME. Een beslissing van de vergadering, en daarna naar de bank met het verslag waarin de syndicus werd aangesteld en het KBO-nummer.
  2. De jaarlijkse bijdrage laten goedkeuren, minstens 5 % van de gewone lasten van vorig jaar, bij volstrekte meerderheid, met het reserveplan als u het hebt kunnen opmaken. Ze zit vanaf het volgende kwartaal in de provisieaanvragen.
  3. Als er werken op komst zijn, een buitengewone provisieaanvraag laten goedkeuren om de reserve op te bouwen. Eén bedrag, verdeeld volgens de aandelen, rechtstreeks gestort op de reserverekening, waartoe de vergadering beslist zoals voor elke inbreng (art. 3.86, § 3). Spreid het over twee of drie kwartalen als sommige mede-eigenaars weinig financiële ruimte hebben: een aanvaarde betaalkalender is beter dan een achterstal.

Voor ons gebouw met 8 kavels, dat van nul vertrekt en zijn dak over twaalf jaar moet vernieuwen, volstaat € 5.000 per jaar als u nu begint, en is € 7.500 nodig als de vergadering nog vier jaar twijfelt. Elke vergadering die de beslissing uitstelt, verhoogt het aandeel van iedereen.

Het overschot op de zichtrekening gaat niet vanzelf naar de reserve

Een positief saldo op het einde van het boekjaar komt volgens de jaarafrekening toe aan de mede-eigenaars. De vergadering kan beslissen het aan het reservekapitaal toe te wijzen in plaats van het terug te betalen, maar dat is een stemming die in het verslag staat, geen overschrijving van de syndicus.

Uw kavel verkopen: de reserve blijft bij de VME

Als een mede-eigenaar verkoopt, blijft zijn deel van de reserve bij de vereniging (art. 3.94, § 5, 2°). De syndicus betaalt hem daarvan niets terug. Het werkkapitaal volgt een andere logica: het is een voorschot dat met de jaarafrekening wordt geregulariseerd (art. 3.86, § 3). De verkoper krijgt het deel terug dat overeenstemt met de periode waarin hij de gemeenschappelijke delen niet meer gebruikt, en hetzelfde bedrag wordt bij de koper opgevraagd (art. 3.94, § 5, 1°). Zie Werkkapitaal en afrekening van de gemeenschappelijke lasten.

Verkoper en koper kunnen afspreken dat de koper de waarde van het reservedeel aan de verkoper terugbetaalt, bovenop de prijs. Die afspraak hoort in het compromis; de vereniging verschuift zelf geen euro op de rekening. Na de ondertekening is het te laat om eraan te denken.

Voor de syndicus: vijftien dagen om het bedrag van beide fondsen mee te delen vóór het compromis (art. 3.94, § 1), dertig dagen om te antwoorden op de aangetekende brief van de notaris vóór de akte (art. 3.94, § 2). Behoudens andersluidend beding zijn de provisieaanvragen voor het reservekapitaal die vóór de overdracht zijn beslist en daarna worden opgevraagd, voor rekening van de koper (art. 3.94, § 2). Alles in detail leest u in Een appartement verkopen in mede-eigendom.

Veelgestelde vragen

Is een reservefonds ook verplicht voor een VME met 6 kavels?

Ja, de grootte van het gebouw verandert daar niets aan. Elke VME legt een reservekapitaal aan binnen vijf jaar na de voorlopige oplevering van haar gemeenschappelijke delen, met een jaarlijkse bijdrage van minstens 5 % van de gewone lasten van het afgelopen boekjaar (Burgerlijk Wetboek, art. 3.86, § 3). Alleen een beslissing van de algemene vergadering met een vierdevijfdemeerderheid maakt een vrijstelling mogelijk.

Hoe berekent u de 5 % voor het reservefonds?

Neem het totaal van de gewone gemeenschappelijke lasten van het laatste afgesloten boekjaar, zonder de buitengewone werken en zonder de reservebijdrage zelf, en vermenigvuldig het met 0,05. Met € 14.000 gewone lasten geeft dat € 700 per jaar voor het gebouw, verdeeld volgens de aandelen van elke kavel. De calculator voor het minimum van het reservefonds geeft het bedrag per kwartaal en per kavel.

Werkkapitaal of reservekapitaal: wat financiert wat?

Het werkkapitaal betaalt de periodieke uitgaven, zoals de energie voor de gemeenschappelijke delen of de schoonmaak, en wordt elk jaar met de afrekening geregulariseerd. Het reservekapitaal betaalt de niet-periodieke uitgaven, zoals een dak of een verwarmingsketel, en groeit van jaar tot jaar aan. Elk fonds heeft een eigen bankrekening op naam van de VME (art. 3.86, § 3), en alleen het werkkapitaal wordt aan de verkoper van een kavel terugbetaald (art. 3.94, § 5).

Kan de verkoper van een appartement zijn deel van de reserve terugvragen aan de VME?

Nee. Dat deel behoort voortaan toe aan de vereniging van mede-eigenaars (art. 3.94, § 5, 2°), en de syndicus betaalt het niet terug. Verkoper en koper kunnen afspreken dat de koper de waarde ervan aan de verkoper betaalt, maar die clausule moet in het compromis staan en raakt de vereniging niet.

Mag de reserve op de zichtrekening van het gebouw blijven staan?

Nee. Van de rekeningen op naam van de vereniging moet er één specifiek voor het werkkapitaal zijn en een andere specifiek voor het reservekapitaal (art. 3.86, § 3). Een rekening op naam van de syndicus, ook van een vrijwillige syndicus, is niet in orde. De wet legt geen soort rekening op: een spaarrekening op naam van de VME volstaat.

Welke meerderheid is nodig om de bijdrage aan het reservefonds boven 5 % te brengen?

De volstrekte meerderheid van de stemmen van de aanwezige of vertegenwoordigde mede-eigenaars volstaat (art. 3.87, § 8), want de wet voorziet alleen in een gekwalificeerde meerderheid om van het fonds af te zien: een vierdevijfdemeerderheid (art. 3.86, § 3). De bijdrage wordt elk jaar goedgekeurd samen met de begroting van de buitengewone uitgaven (art. 3.89, § 5, 16°). Legt het reglement van mede-eigendom zelf een percentage vast, dan is een wijziging daarvan een statutenwijziging, met een tweederde- of vierdevijfdemeerderheid naargelang de clausule (art. 3.88, § 1) en bij authentieke akte (art. 3.85, § 1).

Wat doet u als de VME nooit een reservefonds heeft gehad?

Open een reserverekening op naam van de VME. Laat bij volstrekte meerderheid een jaarlijkse bijdrage goedkeuren van minstens 5 % van de gewone lasten van vorig jaar en, als er grote werken op komst zijn, een buitengewone provisieaanvraag om de reserve op te bouwen, verdeeld volgens de aandelen en eventueel gespreid over meerdere kwartalen. Een reserveplan voor tien jaar, bij de oproeping gevoegd, geeft de vergadering een concreet bedrag om over te stemmen in plaats van een principe.

Wettelijke basis: Burgerlijk Wetboek, boek 3, artikelen 3.85, § 1; 3.86, § 3; 3.87, § 8; 3.88, § 1; 3.89, § 5, 15° en 16°; 3.92, § 2; 3.94, § 1, § 2 en § 5.

Geraadpleegde bronnen (nagekeken op 6 november 2026):

Algemene informatie, bijgewerkt op 6 november 2026. Uw basisakte en uw reglement van mede-eigendom kunnen bijzondere regels bevatten. Dit artikel vervangt het advies van een advocaat of notaris niet.

Lees ook

Syndo bewaakt uw reservefondsHet wettelijke minimum wordt elk boekjaar berekend en de reserverekening apart opgevolgd. De applicatie is voorlopig alleen in het Frans beschikbaar.
Word een van de 10 stichtende VME's