Het geld van het gebouw
Jaarafrekening van de gemeenschappelijke lasten in een VME: een uitgewerkt voorbeeld, van de begroting tot het saldo per kavel
Door Sébastien Dellis, vrijwillige syndicus · bijgewerkt op 6 november 2026 · 10 minuten leestijd
De jaarafrekening van de gemeenschappelijke lasten van een VME in België zet per kavel de werkelijke uitgaven van het boekjaar, verdeeld volgens de verdeelsleutels uit het reglement van mede-eigendom (Burgerlijk Wetboek, art. 3.85, § 1), tegenover de provisies die tijdens het jaar zijn opgevraagd: het verschil is het saldo dat elke mede-eigenaar bijbetaalt of terugkrijgt. Die provisies vormen het werkkapitaal van de VME, dat op een aparte rekening staat (art. 3.86, § 3); het reservekapitaal (in de volksmond het reservefonds) wordt apart opgevolgd, net als de buitengewone werken. In het voorbeeld op deze pagina, 8 kavels en 1.000 aandelen, werd € 10.702,40 opgevraagd en € 10.537,37 uitgegeven: € 165,03 gaat terug naar de mede-eigenaars, twee kavels betalen bij en zes krijgen geld terug. De rekeningen worden voorgelegd aan de algemene vergadering, die beslist bij volstrekte meerderheid (art. 3.87, § 8); een mede-eigenaar kan die beslissing binnen vier maanden aanvechten bij de vrederechter (art. 3.92, § 3).
Het voorbeeld: 8 kavels, een handelszaak op het gelijkvloers, drie verdeelsleutels
Een afrekening begrijpt u beter aan de hand van een gebouw dan van een definitie. Neem een gebouw met 8 kavels en 1.000 aandelen, met een handelszaak op het gelijkvloers: beneden een bakkerij, daarboven zeven appartementen van de eerste tot de vierde verdieping. Het boekjaar loopt van 1 september tot 31 augustus. We volgen het boekjaar 2025-2026, van de begroting tot de goedkeuring van de rekeningen.
Het reglement van mede-eigendom voorziet in drie sleutels. Het is dat reglement dat ‘de met redenen omklede criteria en de berekeningswijze van de verdeling van de lasten’ bevat (art. 3.85, § 1, 2°). In principe worden de lasten verdeeld naar de waarde van de kavels, of naar het nut dat een dienst voor elke kavel heeft (art. 3.81). Hier volgen de algemene lasten de aandelen uit de basisakte (de bekende duizendsten), op 1.000. De lift wordt alleen over de appartementen verdeeld, op 880: de bakkerij gebruikt hem niet en het reglement sluit haar uit. Het water volgt de tussenmeters van elke kavel.
| Kavel | Ligging | Aandelen | Lift | Waterverbruik |
|---|---|---|---|---|
| C0 | Handelszaak, gelijkvloers | 120 | nee | 36 m³ |
| 1G | 1e verdieping | 130 | 130 | 43 m³ |
| 1D | 1e verdieping | 125 | 125 | 31 m³ |
| 2G | 2e verdieping | 130 | 130 | 46 m³ |
| 2D | 2e verdieping | 125 | 125 | 19 m³ |
| 3G | 3e verdieping | 130 | 130 | 41 m³ |
| 3D | 3e verdieping | 125 | 125 | 35 m³ |
| 4 | 4e verdieping | 115 | 115 | 29 m³ |
| Totaal | 1.000 | 880 | 280 m³ |
Geen verwarming in dit voorbeeld, zodat het leesbaar blijft. Een collectieve verwarming brengt een vierde sleutel mee, en vaak een aparte afrekening van het meetbedrijf: zie Verwarmingskosten verdelen.
September: de goedgekeurde begroting wordt vier provisieaanvragen
De algemene vergadering heeft een begroting voor de lopende uitgaven van € 10.702,40 goedgekeurd, die de syndicus had opgesteld en bij de oproeping had gevoegd (art. 3.89, § 5, 16°). Hoe u die begroting opbouwt, leest u in De begroting van de VME; hier volgen we ze tot aan de provisieaanvragen. De syndicus splitst ze op volgens de drie sleutels: € 8.200,00 algemene lasten, € 1.302,40 lift en € 1.200,00 water.
Daarna vraagt hij in september, december, maart en juni telkens een vierde van de begroting op, elke post volgens zijn sleutel. Eén uitzondering: het water. Zolang de meters niet zijn opgenomen, kent niemand het verbruik van elke kavel, dus wordt de waterprovisie volgens de aandelen opgevraagd. De afrekening zet dat later recht.
| Kavel | Algemeen | Lift | Water | Kwartaalprovisie | Totaal per jaar |
|---|---|---|---|---|---|
| C0 | 246,00 | 0,00 | 36,00 | € 282,00 | € 1.128,00 |
| 1G | 266,50 | 48,10 | 39,00 | € 353,60 | € 1.414,40 |
| 1D | 256,25 | 46,25 | 37,50 | € 340,00 | € 1.360,00 |
| 2G | 266,50 | 48,10 | 39,00 | € 353,60 | € 1.414,40 |
| 2D | 256,25 | 46,25 | 37,50 | € 340,00 | € 1.360,00 |
| 3G | 266,50 | 48,10 | 39,00 | € 353,60 | € 1.414,40 |
| 3D | 256,25 | 46,25 | 37,50 | € 340,00 | € 1.360,00 |
| 4 | 235,75 | 42,55 | 34,50 | € 312,80 | € 1.251,20 |
| Totaal | 2.050,00 | 325,60 | 300,00 | € 2.675,60 | € 10.702,40 |
De bijdrage aan het reservekapitaal wordt in dezelfde brief opgevraagd, maar staat niet in deze tabel en ook niet in de afrekening (daarover verderop meer).
Op 31 augustus: de lijst van wat het gebouw betaald heeft
Bij de afsluiting legt de syndicus de lijst vast van de lopende uitgaven die via de rekening van de VME zijn betaald. Achter elke lijn zitten een of meer facturen; achter elke factuur een verrichting op het rekeninguittreksel.
| Post | Bedrag van het boekjaar | Sleutel |
|---|---|---|
| Schoonmaak gemeenschappelijke delen, 12 maanden | € 2.541,00 | Algemeen |
| Brandverzekering van het gebouw | € 2.440,28 | Algemeen |
| Vergoeding en kosten van de syndicus | € 2.400,00 | Algemeen |
| Bankkosten | € 294,00 | Algemeen |
| Onderhoud van de brandblussers | € 186,34 | Algemeen |
| Elektriciteit gemeenschappelijke delen | € 159,00 | Algemeen |
| Kleine herstellingen (lampen in de inkomhal) | € 47,90 | Algemeen |
| Onderhoudscontract van de lift | € 660,37 | Lift |
| Keuringen van de lift door het erkende keuringsorganisme | € 649,80 | Lift |
| Water, hoofdmeter | € 1.158,68 | Tussenmeters |
| Totaal | € 10.537,37 |
Per sleutel geeft dat € 8.068,52 algemene lasten, € 1.310,17 lift en € 1.158,68 water. De begroting was wat ruim, vooral voor de algemene lasten, waarvoor € 8.200,00 was voorzien.
Elke factuur volgt haar sleutel, tot op de cent
Voor alle sleutels geldt één formule: bedrag van de post × coëfficiënt van de kavel ÷ totaal van de coëfficiënten. Voor kavel 2G:
- Algemene lasten: € 8.068,52 × 130 / 1.000 = € 1.048,91 (exact berekend 1.048,9076, afgerond op de cent).
- Lift: € 1.310,17 × 130 / 880 = € 193,55. De bakkerij betaalt € 0,00; de € 1.310,17 wordt verdeeld over de zeven appartementen.
- Water: € 1.158,68 × 46 / 280 = € 190,35, voor 46 m³ verbruik op 280. De gemiddelde prijs komt uit op € 4,14 per m³, vaste vergoeding inbegrepen.
Hier komen de acht tussenmeters samen precies uit op de hoofdmeter. In een echt gebouw ontbreken er bijna altijd een paar m³: een lek, de kraan op de koer, een oude meter die te weinig telt. Het reglement of de algemene vergadering moet bepalen wie dat verschil betaalt; de werkwijze staat in De waterfactuur verdelen.
Blijft de cent. De kavels 1D, 2D en 3D hebben elk 125 aandelen, en hun exacte deel in de algemene lasten bedraagt € 1.008,565. Drie halve centen maken anderhalve cent, en die kunt u niet splitsen. 1D betaalt € 1.008,57, de twee andere € 1.008,56, en het totaal komt precies uit op € 8.068,52. Ik raad aan de afrondingsregel als opmerking op de afrekening te zetten. Wie hem aankondigt, krijgt er geen discussie over; wie hem verzwijgt, wekt bij iedereen argwaan. Voor een losse factuur verdeelt de calculator voor de aandelen het bedrag tot op de cent.
Het saldo per kavel, en de twee controles die u moet doen
Voor elke kavel zet de afrekening het aandeel in de werkelijke uitgaven naast de opgevraagde provisies. Positief saldo: de kavel betaalt bij. Negatief saldo: de kavel krijgt geld terug.
| Kavel | Algemeen | Lift | Water | Aandeel in de uitgaven | Opgevraagde provisies | Saldo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| C0 | 968,22 | 0,00 | 148,97 | € 1.117,19 | € 1.128,00 | −€ 10,81 |
| 1G | 1.048,91 | 193,55 | 177,94 | € 1.420,40 | € 1.414,40 | +€ 6,00 |
| 1D | 1.008,57 | 186,10 | 128,28 | € 1.322,95 | € 1.360,00 | −€ 37,05 |
| 2G | 1.048,91 | 193,55 | 190,35 | € 1.432,81 | € 1.414,40 | +€ 18,41 |
| 2D | 1.008,56 | 186,10 | 78,63 | € 1.273,29 | € 1.360,00 | −€ 86,71 |
| 3G | 1.048,91 | 193,55 | 169,66 | € 1.412,12 | € 1.414,40 | −€ 2,28 |
| 3D | 1.008,56 | 186,10 | 144,84 | € 1.339,50 | € 1.360,00 | −€ 20,50 |
| 4 | 927,88 | 171,22 | 120,01 | € 1.219,11 | € 1.251,20 | −€ 32,09 |
| Totaal | 8.068,52 | 1.310,17 | 1.158,68 | € 10.537,37 | € 10.702,40 | −€ 165,03 |
Twee controles volstaan om te weten of de afrekening klopt. De kolom ‘Aandeel in de uitgaven’ moet gelijk zijn aan het totaal van de facturen, € 10.537,37. De kolom met de saldi moet gelijk zijn aan het verschil tussen uitgaven en provisies: € 10.537,37 − € 10.702,40 = −€ 165,03. Klopt een van beide niet tot op de cent, dan is er een factuur vergeten, dubbel geteld of via de verkeerde sleutel verdeeld.
2G betaalt bij, terwijl de begroting te ruim was. Dat is geen fout. Zijn waterprovisies waren berekend op zijn aandelen (€ 156,00), en hij heeft voor € 190,35 verbruikt. 2D, een kleine verbruiker, dankt zijn terugbetaling van € 86,71 vooral aan het water.
Het saldo wordt berekend op de opgevraagde provisies, niet op de betaalde. Stel dat kavel 4 de provisieaanvraag van juni niet betaald heeft. Zijn afrekening verandert niet: de onbetaalde € 312,80 blijft daarnaast verschuldigd, en zijn rekeningoverzicht toont beide bedragen apart. De afrekening geeft hem € 32,09 terug. Waarom zou u hem dat storten terwijl hij € 312,80 schuldig is? Na de goedkeuring van de rekeningen kan de syndicus het bedrag aanrekenen op de achterstal, die daardoor daalt tot € 280,71, en hem dat schriftelijk meedelen. Die schuldvergelijking tussen twee wederzijdse geldschulden zou toegelaten zijn op grond van het gemene verbintenissenrecht (Burgerlijk Wetboek, boek 5). De invordering zelf volgt een eigen weg: Een mede-eigenaar betaalt zijn lasten niet.
Provisieaanvragen en afrekening berekend op basis van uw uittreksels In Syndo worden de provisieaanvragen en de jaarafrekening berekend op basis van de ingelezen rekeninguittreksels, met elke uitgave gekoppeld aan haar factuur; de verdeling tot op de cent zorgt ervoor dat de som van de delen gelijk is aan elke uitgave.
Vóór de verzending: zes fouten die een afrekening onderuithalen
Een afrekening wordt zelden aangevochten om een groot bedrag. Ze wordt aangevochten omdat één lijn niet te verantwoorden is, en vanaf dan wekt niets nog vertrouwen.
- Een sleutel die niet die van het reglement is. De bakkerij voor het gemak laten meebetalen aan de lift: de sleutel staat in de statuten, de syndicus beslist er niet over.
- Reserve of werken vermengd met de gewone lasten. Het totaal lijkt niet meer op de begroting, en niemand begrijpt de terugbetalingen nog.
- Een factuur die dubbel geteld of vergeten is. De controle van de totalen ziet dat alleen als de facturen op de uittreksels zijn afgepunt.
- Een factuur die over twee boekjaren loopt. In een vereenvoudigde boekhouding, onder 20 kavels, hoort een verzekeringspremie die in januari voor twaalf maanden wordt betaald bij het boekjaar waarin ze betaald is, of wordt ze pro rata verdeeld. Kies, noteer de regel op de afrekening en houd u er elk jaar aan. In een dubbele boekhouding volgens het minimum genormaliseerd rekeningenstelsel (koninklijk besluit van 12 juli 2012 tot vaststelling van een minimum genormaliseerd rekeningenstelsel voor verenigingen van mede-eigenaars) wordt het deel dat het volgende boekjaar betreft in principe naar dat boekjaar overgedragen.
- Betaalde provisies die voor opgevraagde provisies worden aangezien. De achterstal van de kavel die niet betaald heeft, verdwijnt in een saldo, en de kavel die wel betaald heeft, betaalt voor hem mee.
- Een waterverschil dat niemand verklaart tussen de hoofdmeter en de som van de tussenmeters.
De goedkeuring van de rekeningen, en waarover de vergadering niet stemt
De syndicus houdt de boekhouding op een duidelijke, nauwkeurige en gedetailleerde manier bij. Onder 20 kavels, kelders, garages en parkeerplaatsen niet meegerekend, volstaat een vereenvoudigde boekhouding (art. 3.89, § 5, 15°): zie De boekhouding van de VME.
Het Burgerlijk Wetboek beschrijft de goedkeuring van de rekeningen niet in detail. Het noemt de laatste door de algemene vergadering goedgekeurde balans wel bij de inlichtingen die een koper moet krijgen (art. 3.94, § 1, 6°). De algemene vergadering keurt de rekeningen dus goed. Dat gebeurt elk jaar, op de gewone algemene vergadering die plaatsvindt in de periode die het reglement van interne orde vastlegt (art. 3.87, § 2). Ik raad aan er drie afzonderlijke punten van te maken op de agenda.
- De goedkeuring van de rekeningen van het boekjaar: het totaal van de uitgaven per post, de opgevraagde provisies en de verdeling over de kavels.
- De kwijting aan de syndicus voor zijn beheer tijdens het boekjaar, waarover volgens het gebruik apart wordt gestemd. Boek 3 van het Burgerlijk Wetboek vermeldt ze niet. Ze wordt doorgaans begrepen als de goedkeuring van het beheer zoals het aan de vergadering is voorgesteld; wat voor de vergadering verborgen werd gehouden, zou ze niet dekken. Een syndicus die zelf mede-eigenaar is, neemt niet deel aan de beraadslaging en de stemming over zijn eigen opdracht (art. 3.87, § 9).
- De begroting van het volgende boekjaar, die de volgende provisieaanvragen bepaalt.
Omdat de wet geen gekwalificeerde meerderheid oplegt, worden deze punten gestemd bij volstrekte meerderheid van de stemmen van de aanwezige of vertegenwoordigde mede-eigenaars, onthoudingen niet meegeteld (art. 3.87, § 8). De commissaris van de rekeningen, die de algemene vergadering elk jaar aanstelt om de rekeningen te controleren (art. 3.91), brengt in de praktijk verslag uit vóór de stemming. In een kleine VME is dat vaak een mede-eigenaar die een avond heeft vrijgemaakt om de facturen af te punten.
De algemene vergadering stemt niet over de verdeelsleutel, want die staat in het reglement. De handelszaak laten meebetalen aan de lift, bijvoorbeeld, wijzigt de statuten en vraagt een vierdevijfdemeerderheid (art. 3.88, § 1, 2°, a).
Voeg de globale afrekening en de individuele afrekening van elke kavel bij de oproeping, en wacht de stemming af om terug te betalen of de bijbetalingen op te vragen. Elke mede-eigenaar kan de facturen inkijken: de syndicus moet toegang geven tot alle documenten die geen privékarakter hebben (art. 3.89, § 5, 9°).
Een meningsverschil regelt u in de vergadering, vóór de stemming. Daarna kan een mede-eigenaar die door een onregelmatige, bedrieglijke of onrechtmatige beslissing een persoonlijk nadeel lijdt, de vrederechter vragen die beslissing te vernietigen of te wijzigen. Hij heeft daarvoor vier maanden vanaf de algemene vergadering (art. 3.92, § 3; Gerechtelijk Wetboek, art. 591, 2°bis). Een duidelijke afrekening, met de facturen erbij, leidt daar zelden toe.
Individuele afrekening van de lasten van het boekjaar (versie november 2026)
Vereniging van mede-eigenaars [Residentie Naam], [adres], [postcode en gemeente], KBO-nummer [nummer]
Afrekening van de gewone lasten van het boekjaar van [01/09/JJJJ] tot [31/08/JJJJ]
Kavel [referentie], [ligging], [aantal] aandelen op [totaal], eigenaar: [Voornaam Naam]
Algemene lasten, sleutel: aandelen op [1.000]
[Schoonmaak gemeenschappelijke delen]: totaal € [bedrag], aandeel van de kavel € [bedrag]
[Verzekering van het gebouw]: totaal € [bedrag], aandeel van de kavel € [bedrag]
[Vergoeding en kosten van de syndicus]: totaal € [bedrag], aandeel van de kavel € [bedrag]
[Elektriciteit gemeenschappelijke delen, bankkosten, kleine herstellingen]: totaal € [bedrag], aandeel van de kavel € [bedrag]
Subtotaal algemene lasten: € [bedrag]
Lift, sleutel: aandelen van de bediende kavels op [880]
[Onderhoud en keuringen van de lift]: totaal € [bedrag], aandeel van de kavel € [bedrag]
Water, sleutel: tussenmeters
Meterstand op [datum]: [stand] m³; meterstand op [datum]: [stand] m³; verbruik [m³] op [totaal m³], aandeel van de kavel € [bedrag]
Totaal aandeel van de kavel in de uitgaven van het boekjaar: € [bedrag]
Opgevraagde provisies over het boekjaar: [4] provisieaanvragen, samen € [bedrag]
Saldo van het boekjaar: € [bedrag] [te betalen / terug te krijgen]
Buiten de afrekening, ter informatie: bijdrage aan het reservekapitaal opgevraagd over het boekjaar € [bedrag]; achterstallige provisies op [datum] € [bedrag]
Afrondingsregel: elk deel wordt afgerond op de cent; een eventueel verschil wordt toegewezen volgens de methode van de grootste overschotten, zodat de som van de delen altijd gelijk is aan het totaal van de facturen.
Het saldo wordt [op uw rekening gestort / is te storten op rekening BE[nummer] met de gestructureerde mededeling +++[mededeling]+++ / aangerekend op uw achterstallen, die na aanrekening € [bedrag] bedragen] binnen [aantal] dagen na de goedkeuring van de rekeningen door de algemene vergadering van [datum].
De facturen van het boekjaar kunnen op verzoek bij de syndicus worden ingekeken.
Opgemaakt te [gemeente] op [datum]. De syndicus, [Voornaam Naam]
Model opgesteld met Syndo, de software voor de vrijwillige syndicus · syndo.be
Het werkkapitaal: voorschotten, geen spaarpot
De provisies die we net hebben afgerekend, hebben een wettelijke naam. Het werkkapitaal (ook werkingsfonds genoemd) is de som van de voorschotten die de mede-eigenaars betalen voor de periodieke uitgaven: verwarming en verlichting van de gemeenschappelijke delen, beheerskosten, huisbewaarder (art. 3.86, § 3). Het staat op een aparte rekening op naam van de VME (art. 3.86, § 3), die de syndicus beheert (art. 3.89, § 5, 3°).
In ons voorbeeld worden de provisies elk jaar met de afrekening geregulariseerd, en loopt de zichtrekening leeg en weer vol op het ritme van de provisieaanvragen. Sommige algemene vergaderingen leggen daarnaast een vast voorschot aan, bijvoorbeeld één kwartaal lasten, waarmee facturen worden betaald die binnenkomen vóór de stortingen. Notaire.be beschrijft die werkwijze met vaste provisies, gevolgd door een regularisatie.
Het verschil wordt zichtbaar bij een verkoop. De verkoper wordt schuldeiser van de VME voor zijn deel in het werkkapitaal over de periode waarin hij de gemeenschappelijke delen niet meer gebruikt. De syndicus maakt die berekening (art. 3.94, § 5). De koper draagt de gewone lasten vanaf de dag waarop hij het genot heeft van de gemeenschappelijke delen (art. 3.94, § 2). Was 2G verkocht met ingenot op 1 maart, dan was zijn afrekening op die datum gesplitst, en had elk de uitgaven van zijn eigen periode betaald.
Reserve, werken, verwijlinteresten: wat buiten de afrekening blijft
Het reservekapitaal hoort er niet in thuis. In ons gebouw wordt er elk kwartaal € 773,00 in gestort. Het is het spaargeld van de VME voor de niet-periodieke uitgaven (art. 3.86, § 3). Bij een verkoop blijft het deel van de verkoper eigendom van de vereniging (art. 3.94, § 5). Het wettelijke minimum en het plan voor tien jaar vindt u in Het reservefonds van de VME.
Ook de buitengewone werken horen er niet in. Stel dat het dak € 39.916,00 heeft gekost, in twee facturen, betaald uit de reserve. Waren die bij de algemene lasten geboekt, dan had elke kavel enkele duizenden euro moeten bijbetalen en was het totaal bijna vijf keer hoger uitgevallen dan de begroting. Een buitengewone provisieaanvraag waartoe de algemene vergadering beslist, volgt u op een eigen lijn op, met een eigen balans.
Verwijlinteresten, herinneringskosten en achterstallen blijven er ook buiten: ze betreffen maar één mede-eigenaar en komen op zijn rekeningoverzicht.
Verhuurde kavel: de afrekening gaat naar de eigenaar
De VME kent alleen de mede-eigenaar: hij krijgt de afrekening, betaalt bij of krijgt de terugbetaling, ook als de huurovereenkomst bepaalde lasten ten laste van de huurder legt. Daarna maakt hij zijn eigen afrekening voor de bewoner, waarin hij afzondert wat hij volgens de huurovereenkomst en de regels van zijn gewest mag doorrekenen: zie Een appartement verhuren in mede-eigendom. Daarvoor heeft hij een afrekening per post nodig, met de sleutel van elke lijn: aan een los totaal heeft hij niets.
Veelgestelde vragen
Staat het reservefonds in de afrekening van de lasten?
Nee. De bijdrage wordt samen met de provisies opgevraagd, maar gaat naar een aparte rekening, bestemd voor de niet-periodieke uitgaven (art. 3.86, § 3). Ze wordt nooit geregulariseerd of terugbetaald bij de afrekening. Wordt de kavel verkocht, dan blijft het deel van de verkoper eigendom van de vereniging (art. 3.94, § 5).
Wat staat er in de jaarafrekening van de gemeenschappelijke lasten van een VME?
Ze bevat de lopende uitgaven die de VME tijdens het boekjaar werkelijk heeft betaald. Ze verdeelt die over de kavels volgens de sleutels van het reglement van mede-eigendom (Burgerlijk Wetboek, art. 3.85, § 1). Voor elke kavel zet ze dat aandeel tegenover de opgevraagde provisies: het verschil is een bedrag om bij te betalen of een bedrag om terug te storten. Ze wordt samen met de rekeningen van het boekjaar aan de algemene vergadering voorgelegd.
Provisies, werkkapitaal, regularisatie: wat is het verschil?
De provisies zijn de periodieke provisieaanvragen, vaak per kwartaal, berekend op basis van de begroting. Samen vormen ze het werkkapitaal, dat het Burgerlijk Wetboek omschrijft als de voorschotten van de mede-eigenaars voor de periodieke uitgaven (art. 3.86, § 3). De regularisatie is het moment van de jaarafrekening waarop die voorschotten worden aangepast aan de werkelijke uitgaven.
Hoe verdeelt u de liftkosten als het gelijkvloers de lift niet gebruikt?
Volgens de sleutel in het reglement van mede-eigendom. Dat kan de lasten verdelen naar het nut van de dienst voor elke kavel (art. 3.81). Sluit het reglement het gelijkvloers uit, dan wordt de lift verdeeld over de kavels die hij bedient, naar verhouding van hun aandelen of volgens een andere coëfficiënt die erin voorzien is. Die sleutel wijzigen vraagt een beslissing van de algemene vergadering met een vierdevijfdemeerderheid (art. 3.88, § 1, 2°, a).
Wat gebeurt er met de afrekening als een appartement in de loop van het jaar wordt verkocht?
De koper draagt de gewone lasten vanaf de dag waarop hij het genot heeft van de gemeenschappelijke delen (art. 3.94, § 2). De verkoper is schuldeiser van zijn deel in het werkkapitaal voor de periode daarna (art. 3.94, § 5). De syndicus splitst de afrekening van de kavel dus op die datum. Het deel van de verkoper in het reservekapitaal blijft eigendom van de VME.
Moet de huurder de bijbetaling uit de jaarafrekening betalen?
Niet rechtstreeks. De VME vraagt de bijbetaling aan de mede-eigenaar, de enige die haar de lasten verschuldigd is. Die verhaalt daarna, met de gedetailleerde afrekening in de hand, het deel op zijn huurder dat de huurovereenkomst en het recht van zijn gewest ten laste van de bewoner leggen.
Kan een mede-eigenaar de afrekening aanvechten die de AV heeft goedgekeurd?
Ja, maar de termijn is kort. Een mede-eigenaar kan de vrederechter vragen een onregelmatige, bedrieglijke of onrechtmatige beslissing die hem een persoonlijk nadeel berokkent, te vernietigen of te wijzigen. Hij heeft daarvoor vier maanden vanaf de algemene vergadering (art. 3.92, § 3; Gerechtelijk Wetboek, art. 591, 2°bis). Voor het zover komt, kan hij de facturen inkijken, waartoe de syndicus hem toegang moet geven (art. 3.89, § 5, 9°). Hij kan zijn vragen ook stellen aan de commissaris van de rekeningen of in de vergadering.
Wettelijke basis: Burgerlijk Wetboek, boek 3, artikelen 3.81; 3.85, § 1, 2°; 3.86, § 3; 3.87, § 2, § 8 en § 9; 3.88, § 1, 2°, a); 3.89, § 5, 3°, 9°, 15° en 16°; 3.91; 3.92, § 3; 3.94, § 1, 6°, § 2 en § 5; koninklijk besluit van 12 juli 2012 tot vaststelling van een minimum genormaliseerd rekeningenstelsel voor verenigingen van mede-eigenaars; Gerechtelijk Wetboek, artikel 591, 2°bis.
Geraadpleegde bronnen (gecontroleerd op 6 november 2026):
- Belgisch Staatsblad, wet van 4 februari 2020 houdende boek 3 ‘Goederen’ van het Burgerlijk Wetboek
- Burgerlijk Wetboek, boek 3, titel 4, gecoördineerde tekst gepubliceerd door het BIV
- Notaire.be, ‘Het reservefonds en het werkkapitaal’ (Franstalig)
Algemene informatie, bijgewerkt op 6 november 2026. De bedragen in het voorbeeld zijn fictief en tot op de cent berekend; uw basisakte en uw reglement van mede-eigendom kunnen in andere verdeelsleutels voorzien. Dit artikel vervangt het advies van een advocaat of notaris niet.